Dobre nawyki to temat szerszy niż praca zdalna, szerszy niż praca w ogóle. Kształtowanie ich może jednak okazać się niezwykle pomocne w karierze freelancera, zdalnego członka a zwłaszcza szefa zespołu. Nawyk jest przecież równoznaczny z systematycznością a to jedna z najbardziej pomocnych w pracy zdalnej cech. W tym artykule przybliżam kilka wybranych aplikacji, które pomogą Ci dobre nawyki wykształcić.

Niektóre z poniższych aplikacji mogą wydawać się niezwiązane z pracą – przynajmniej na pierwszy rzut oka. W niniejszym zestawieniu znalazły się, ponieważ pewne ich aspekty mogą w pracy pomóc. Poza tym, są ciekawe! Na przykład … 

Sadź drzewa bez użycia smartfona – dobre nawyki z Forest

Odpalaj Excella, level sam się nie wbije – dobre nawyki z Habitica 

WeDo dobre nawyki

Habit Share – podziel się dobrym nawykiem

Po prostu Done

Habit Hub – dobre nawyki pod mikroskopem

Loop Habit Tracker – same dobre nawyki

Sadź drzewa bez użycia smartfona – dobre nawyki z Forest

Nie, nie jest to aplikacja do zdalnej pracy w nadleśnictwie. Aplikacja ma na celu wyrobienie dobrego nawyku odrywania się od ekranu smartfona. Logiczne jest więc, że wydano ją na iOS oraz Androida …

Jak to działa? Forest wyrabia nawyk odstawiania smartfona poprzez gamifikację. Kiedy czujesz, że urządzenie zaczyna pochłaniać Cię bez reszty a Ty przecież miałeś zrobić sobie tylko małą przerwę na lunch – wchodzisz w aplikację i sadzisz drzewo. Drzewo rośnie tak długo, jak długo nie dotykasz telefonu. Jeśli wyjdziesz z aplikacji, drzewo usycha. Ehhh…

Jeśli zaś dostatecznie długo pozwolisz działać aplikacji to nie dość, że wyhodujesz cały las, ale w dodatku zarobisz wirtualną walutę. Walutę tę możesz następnie przeznaczyć na zasadzenie PRAWDZIWEGO drzewa. A to już naprawdę wart uwagi cel.

Czytasz i myślisz “no fajnie, ale co to ma wspólnego z pracą zdalną?”. Po pierwsze, kiedy nad głową nie stoi szef, łatwo jest zatonąć w smartfonie. Telefon robi ping! a Ty po prostu musisz sprawdzić, kto ze znajomych odezwał się na messangerze – chociaż to na pewno nic firmowego, wówczas odezwałby się Slack. Co pomoże Ci bardziej? Silne postanowienie, żeby w godzinach pracy nie odbierać? Wyciszenie telefonu? Czy też szansa na zasadzenie PRAWDZIWEGO drzewa? 

Aplikacja ma tylko jeden plan – darmowy!

Odpalaj Excella, level sam się nie wbije – dobre nawyki z Habitica 

Kolejna dziwna apka, której zastosowanie nie ogranicza się do pracy zdalnej, ale bardzo dobrze może się jej przysłużyć. Gamifikacja w tym przypadku posunięta jest do granic. Korzystanie z aplikacji rozpoczynamy od … stworzenia swojego awatara! 

Aplikacja daje Ci możliwość podejścia do codziennych obowiązków jak do questów w grze. Lista tych questów to po prostu Twoja lista zadań. Wykonując je zyskujesz punkty rozwoju a Twój awatar rośnie w siłę. Odblokowane zostają nowe funkcjonalności, zyskujesz nagrody.

A co jeśli nie wykonasz postawionych przed sobą zadań? Cóż, spotka Cię kara. Jeśli zostawisz nieukończone zadania z danego dnia i nie oznaczysz ich jako zrobionych rankiem dnia następnego, Twój awatar odniesie obrażenia. Jeśli oznaczysz wykonanie czynności zdefiniowanej jako zły nawyk – otrzymasz obrażenia. Głównym sposobem na odzyskanie utraconych punktów zdrowia jest zdobycie kolejnego poziomu, co oznacza wzięcie się w garść, realizację postawionych przed sobą zadań i unikanie złych nawyków.

Na co nam jednak to całe levelowanie? Otóż Habitica pozwala nam połączyć się z innymi użytkownikami i toczyć batalie z potworami :). Statystyki wirtualnego bohatera na coś się więc przekładają.

Wspomniałem o karze za poddawanie się złym nawykom. Aplikacja pozwoli Ci również na definiowanie nawyków dobrych, które rozwijać chcesz. Rozwijając dobre nawyki otrzymasz nagrodę..

Choć w zamyśle twórców aplikacja ma pełnić rolę osobistego trenera w każdej dziedzinie życia, w pracy zdalnej złe i dobre nawyki spotykają się jak w soczewce, Uatrakcyjnienie sobie rozwoju zawodowego w postaci gry może być całkiem zabawne. Żeby tylko Twój szef nie wpadł na pomysł płacenia punktami doświadczenia, zamiast przelewem ;).

Aplikacja jest darmowa, uruchomisz ją w iOS, na Androidzie oraz w przeglądarce.  

WeDo dobre nawyki

To już, niestety, bardziej “normalny” program, choć nie pozbawiony unikalnych funkcji. Początkowo miał ułatwiać życie studentom. Z czasem twórcy rozwinęli go na tyle, że stał się wydajnym narzędziem wsparcia w utrzymywaniu równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. A to oznacza właśnie dobre nawyki.

Aplikacja posiada szereg funkcjonalności ułatwiających zarządzanie taskami – oprócz stworzenia listy zadań, możemy nadawać im priorytety, ustawiać terminy i przypomnienia. U podstaw tkwi więc po prostu podstawowy organizer. Powiązane ze sobą listy zadań możesz grupować w folderach. Aspekt samorozwoju przy pomocy aplikacji jest tu jednak nieco głębszy i polega na pewnej refleksji. 

Oprócz list zadań, aplikacja pozwala na tworzenie list nawyków. Umieścisz na nich dobre nawyki, które zamierzasz w sobie wykształcić. Planując zadania stworzysz, jak w specjalistycznym programie do zarządzania taskami, założenia czasowe. Możesz też zadania dzielić na podzadania. To wszystko ma tu wydźwięk edukacyjny czy też trenerski. Zwieńczeniem wykonania zadania jest zaś raport, w którym nie tylko oszacujesz, ile zajęło Ci wykonanie zadania. Określisz też, jak istotne okazało się zadanie i JAK SIĘ CZUŁEŚ po jego wykonaniu. Unikalne. 

Obserwując swoje raporty możesz zdecydować, jakie czynności, ich sposób wykonania, mają dla Ciebie prawdziwą wartość i jak mają się do tego dobre nawyki, które próbujesz rozwijać. Jeden nawyk z pewnością wykształci się sam – nawyk autorefleksji i ewaluacji działań w kontekście założonych celów.

WeDo występuje w planie darmowym oraz płatnym planie Pro, w cenie 4.99 USD miesięcznie, lub 3.33 USD miesięcznie, jeśli zdecydujesz się na plan roczny. Jednorazowa opłata, gwarantująca dostęp do wszystkich funkcjonalności programu na zawsze wynosi zaś 159.99 USD.

Aplikacja dostępna jest na Mac, iOS, Android, Chrome.

Habit Share – podziel się dobrym nawykiem

Często, kiedy zabieram się za coś, co wymaga ode mnie uporu i konsekwencji, wszem i wobec rozgłaszam to znajomym. Tym sposobem, groźba świecenie oczami w towarzystwie, gdybym jednak nie dał rady, skutecznie motywuje mnie do dalszych wysiłków. Masochizm? Może. Skuteczny? Tak.

Byłem przekonany, że tak perfidne występowanie przeciwko zasadzie “najpierw rób, potem mów” należy do rzadkości. Okazuje się jednak, że konstruktywne aspekty presji otoczenia to żadne wielkie odkrycie z mojej strony. Ten właśnie mechanizm wykorzystują twórcy HabitShare.

Aplikacja pozwala Ci definiować dobre nawyki, które chcesz rozwinąć. Ustawisz sobie stosowne przypomnienia a o sukcesach poinformujesz znajomych. W ten sposób można stworzyć sieć wzajemnej motywacji.

Na szczęście twórcy przewidzieli, że nie wszystkie nawyki, które rozwijasz muszą być od razu widoczne dla wszystkich znajomych. Wszystkie Twoje dobre nawyki mają domyślny status prywatny. To Ty zdecydujesz, dla kogo będą widoczne.

Jak aplikacja może Ci pomóc w pracy zdalnej. Podobnie jak w przypadku Habitica, program można wykorzystać do przyjaznej rywalizacji z członkami swojego zespołu. Oczywiście najlepiej sprawdzi się to w zespołach autentycznie zgranych, gdzie nie pozytywna zabawa nie przerodzi się w chorą rywalizację. 

Inna możliwość to rozwijać dobre nawyki wraz ze znajomymi z branży. Takie rozwiązanie byłoby idealne w grupie freelancerów … ale również szefowie zdalnych zespołów mogą tu znaleźć coś dla siebie. Nie wszyscy i nie zawsze jesteśmy dla siebie konkurencją :).

Aplikacje jest darmowa, działa na iOS i Androidzie

Po prostu Done

Jak inne programy w tym zestawieniu, Done pomaga wykształcić dobre nawyki jak również pozbyć się tych niepożądanych. Aplikację wyróżnia to, jak doskonale zaprojektowane i przemyślane zostały wszystkie jej elementy. 

Interfejs aplikacji jest nad wyraz przejrzysty, przyjemny w obsłudze i ma w sobie coś ze spokojnej pewności siebie, która pobrzmiewa już w nazwie – Done.  Oprócz zdefiniowania dobrych i złych nawyków, możemy połączyć je w ciągi czy też serie. Połączenie zachowań w serie to bardzo sprytny zabieg, łatwiej wówczas nie odpuszczać kształtowania żadnych pojedynczych nawyków, żeby nie przerwać serii. 

Done umożliwi Ci oczywiście definiowania parametrów założonych celów, oznaczenie ich jako wykonane czy niewykonane i ustawianie przypomnień. To, co wyróżnia aplikację, to raportowanie uwzględniające serie. Po pewnym okresie czasu zobaczysz, jaką serię udało utrzymać Ci się najdłużej, jakie nawyki wyrabiasz w sobie najskuteczniej, jak wyglądają Twoje długoterminowe trendy. Zintegrowany notatnik pozwala opisywać szczegółowo swoje cele a jak wiadomo, kiedy mamy coś szczegółowo, logicznie opisać, pojawia się na ten pogłębiona refleksja.

W planie darmowym aplikacja pozwala Ci kształtować 3 dobre nawyki, w wersji premium za 2.99 USD miesięcznie limity zostają zniesione.

Done działa na iOS i Androidzie.

Habit Hub – dobre nawyki pod mikroskopem

Jeśli chcesz poczuć się jak dyrektor zarządzający swojej własnej osoby, wybierz HabitHub. Twórcy postanowili stworzyć prawdziwy kombajn, podstawową i jedyną aplikację, jakiej będziesz potrzebować, kształtując swoje dobre nawyki. 

Oprócz oczywistego zdefiniowania dobrych i złych nawyków, bez problemu połączysz je w dowolnie długie serie, podzielisz na kategorie zaś długoterminowe trendy swoich zachowań możesz śledzić przeglądając rozbudowane raporty i wykresy. O detalach takich jak przypomnienia, czy statusy danych czynności nie warto nawet wspominać – oczywiście, że są. Zintegrowany w aplikacji notatnik to właściwie dziennik, ponieważ możesz zapisywać w nim swoje wnioski lub przemyślenia dotyczące poszczególnych czynności dzień po dniu i przeglądać je potem w porządku kalendarzowym. 

Jeśli potrzebujesz małego dopalacza do swoich motywacji, aplikacja przewiduje system nagród za osiągnięcia. Posiada też na tyle wyrafinowany mechanizm śledzenia Twoich działań, że pozwala na pewną dozę elastyczności, np jeśli chcesz potrenować jogging min. 4 razy w tygodniu, nie muszisz definiować konkretnych dni i godzin. 

Widok swoich serii celów do osiągnięcia możesz dodać do ekrany głównego telefonu. Jeśli nie zrobisz tego, bo martwisz się o bezpieczeństwo danych – aplikacja zabezpieczona jest przez własny pin. 

Na koniec ostateczny dowód, że twórcy HabitHub zamierzają szturmem przejąć rynek aplikacji trenerskich – program jest całkowicie darmowy!

Uruchomisz go zaś na Androidzie. Użytkownikom iOS twórcy wciąż każą czekać.

Loop Habit Tracker – same dobre nawyki

Żeby nie było, że HabitHub to jedyne rozbudowane narzędzie rozwoju osobistego na rynku – na koniec Loop Habit Tracker. Co odróżnia go od poprzedników? Twórców Loop kompletnie nie obchodzą Twoje złe nawyki. Zamiast tego zachęcają do poświęcania większej ilości czasu na to, co naprawdę dla Ciebie konstruktywne.

Cała mechanika aplikacji odzwierciedla ten zamysł. Definiując dobre nawyki, określisz sobie pewien cel, czyli ile chcesz poświęcać na to czasu. Ustalisz szczegółowy grafik, np tygodniowy. Na koniec tygodnia otrzymasz szczegółowy raport, zaś po dłuższym czasie będziesz w stanie określić, czy nie spada Ci forma. Kształtowanie wszystkich Twoich nawyków razem i każdego z osobna śledzić możesz też po prostu obserwując swój tzw. Habit Score. W utrzymaniu tempa wesprą Cię przypomnienia.

Loop Habit Tracker to nie aplikacja trenująca równowagę w życiu zawodowym i osobistym. Raczej wsparcie dla wyczynowców, którzy chcą czegoś robić WIĘCEJ przez dłuższy okres czasu. W kontekście pracy zdalnej, z pewnością będzie stanowić dodatkowy doping w obliczu przytłaczającego nawału obowiązków.