Konieczność stworzenia dokumentacji projektowej to codzienność wirtualnej asystentki. Dokumentacja zawiera często sporą ilość rysunków, diagramów, wykresów itd. Zaczynasz więc poszukiwania. Wpisujesz do Google frazę program do diagramów, często dodając na początku “darmowy”. Starasz znaleźć się coś, co sprytnie rysuje samo, bo przecież niekoniecznie masz talent i umiejętności projektantki. Problem w tym, że takie programy często mają spore ograniczenia i średnio nadają się do tworzenia dużych, skomplikowanych rysunków. Oczywista alternatywa, czyli oferta pakietu Adobe, to skomplikowany interfejs i długa nauka. Co w takim razie wybrać? Mamy kilka propozycji!

Co jest dla Ciebie ważne? Podsumujmy:

  • Dowolnie konfigurowalny obszar roboczy
  • Skalowalne elementy graficzne, najlepiej w wektorach, żeby uniknąć pikselozy
  • Jakiś tam jednak poziom automatyzmu w rysowaniu, gotowe obiekty, żeby nie rysować ręcznie każdej kreseczki i jakoś poradzić sobie z ograniczeniami własnego warsztatu i talentu.

Jakie więc program do rysowania polecamy?

Darmowy i rozbudowany program do diagramów Google Drawings

Dopieszczony program do diagramów od Microsoft – Visio

Darmowy i rozbudowany program do diagramów Google Drawings

Wszyscy znamy Google Docs i Sheets, prawda? Dlaczego więc poszukując programu do diagramów, zaczynamy od egzotycznych propozycji, zamiast przyjrzeć się bliżej temu, co już mamy w pakiecie bezpłatnych usług od Google? 🙂 Odpowiedź brzmi – bo to chyba najbardziej niedoceniona aplikacja w pakiecie Google Docs. 

Jak w przypadku innych dokumentów, program do diagramów otworzyć możesz z poziomu dysku Google, klikając w przestrzeni roboczej prawym klawiszem myszy i wybierając Drawings z rozwijalnego menu. Tak, właśnie znalazłaś swój program do rysowania w Google :).

Pracę z plikiem zaczynasz, jak to w dokumentach, od nazwania pliku. Widok, również klasyczny dla dokumentów Google, składa się z górnego paska menu i dolnego obszaru roboczego.

Ważna kwestia – obszar roboczy składa się wykratkowanego obszaru aktywnego rysunku i bocznych paneli.  Centralny obszar roboczy jest wykratkowany, ponieważ jest to tzw. kanał alfa, obszar przeźroczysty. Zawartość paneli bocznych, po wyrenderowaniu gotowego obrazka, nie będzie widoczna. To Twój brudnopis, w którym przechowywać będziesz elementy takie jak formy (prostokąty, okręgi) oraz łączniki, linie itd. 

Konfigurowalna wielkość obszaru roboczego – warunek spełniony

Oczywiście wielkość aktywnego obszaru możesz dowolnie konfigurować, tak, aby pomieścił wymaganą przez Ciebie ilość elementów graficznych. Wielkość aktywnego obszaru roboczego definiujesz w centymetrach lub calach. Program do diagramów umożliwia również skalowanie obszaru roboczego ręcznie, za pomocą przeciągnięcia myszki, takie rozwiązanie nie będzie jednak wygodne, jeśli planujesz powiększyć aktywny obszar roboczy, brak mu też precyzji.

Skalowalne, wektorowe elementy graficzne – warunek spełniony 

Elementy graficzne, z których korzystać będziesz podczas tworzenia dokumentacji, są w pełni skalowalne i oparte na wektorach, dzięki czemu żadna zmiana ich wielkości nie odbije się negatywnie na jakości.

Estetyczne, gotowe elementy – warunek spełniony

Jakie elementy graficzne oferuje ten program do diagramów? Więcej niż trzeba do stworzenia dokumentacji projektu. Jest tu możliwość ręcznego rysowania linii, zarówno prostych, jak i odręcznie, w dowolnych kształtach. Linie tworzyć możesz w różnorodnych stylach, np. zwykłą prostą zmienić w linię złożoną z kropek oraz zmieniać kolory. Można też bez problemu początek linii oznaczyć np. kropką i zakończyć strzałką, łatwo tworząc estetycznie wyglądający łącznik.

Do celów dokumentacji najważniejsza jest jednak możliwość wstawiania pomiędzy elementami diagramu przygotowanych przez twórców łączników. Pierwszy z nich to tzw. Elbow Connector, którego wygląd możesz łatwo dostosować.

Drugi nazywa się Curved Connector i działa trochę inaczej. Rysując dowolnie powyginaną linię, stawiasz po drodze tzw. Anchor Points. Wielkim minusem tego programu do diagramów jest jednak fakt, że gdy ukończysz już rysowanie łącznika, nie możesz dodać do niego nowych Anchor Points. 

W większości wypadków wystarczające będą dla Ciebie jednak prawdopodobnie linie proste oraz Elbow Connectors. Dobierając style i kolory, łatwo uzyskasz estetyczny efekt. 

Co jednak z elementami, które łączyć będą omówione łączniki? Narysujesz je odręcznie, możesz też wybrać z ogromnej ilości gotowych prostokątów, wielokątów, okręgów, niepełnych okręgów, walców, a nawet serduszek :). Wybrany kształt składa się z konturu oraz wnętrza. Wnętrze wypełnić możesz kolorem, dla konturu zaś, podobnie jak dla linii, możesz wybrać styl (np. linię ciągłą zmienić na kropki) oraz kolor. Jeśli nie chcesz widocznego konturu, ustaw dla niego barwę przezroczystą. 

Oczywiście każdy kształt możesz dowolnie skalować, zmieniać proporcje itd. Zrobisz to zarówno za pomocą myszy (szybko i nieprecyzyjnie), jak i wprowadzając dokładne wymiary. 

Jeśli zechcesz ujednolicić styl w całym diagramie, program do diagramów od Google umożliwia Ci zaznaczenie:

  • Wszystkich elementów i łączników na całym aktywnym obszarze roboczym, poprzez wciśnięcie Ctrl + A
  • Zaznaczanie kolejnych elementów myszą ze wciśniętym Ctrl
  • Zaznaczenie interesujacego Cię obszaru przeciągnięciem myszą

W każdym elemencie możesz oczywiście dodać pole tekstowe. Tekst posiada wszystkie charakterystyczne dla dokumentów Google pole tekstowe. 

Oczywiście zarówno elementy diagramu, jak i łączniki możesz kopiować i wklejać.

Po ukończeniu diagramu możesz pobrać go w formacie: pdf, jpg, png oraz svg. Ten ostatni, Scalable Vector Graphics, umożliwia skalowanie obrazu po pobraniu, co z pewnością przyda się w przypadku naprawdę dużych, skomplikowanych dokumentacji.

I to właściwie tyle, jeśli planujesz wykorzystać Google Drawings jako program do diagramów.  Można tu rzecz jasna znacznie więcej, np. importować zdjecia czy nawet wykresy z Excella. Kształty mogą nachodzić na siebie i mieć przy tym transparentne wypełnienie. Wszystkie elementy graficzne mogą rzucać odbicia, cienie itd.  Ale to już raczej posłuży do nieco innych zastosowań. 

Na koniec, ale wcale nie najmniej ważny fakt – Google Drawings to aplikacja, do której wszystkich funkcjonalności dostęp jest całkowicie bezpłatny.

Dopieszczony program do diagramów od Microsoft – Visio

A to produkt kolejnej firmy, której ofertę zazwyczaj omijamy, szukając programów do diagramów. Jeśli tworzenie dokumentacji w opisanym wyżej programie Google uważasz za niewygodne lub brak Ci jakichś opcji, być może warto zainwestować w bardziej dopracowane narzędzie? Visio od Microsoft robi bowiem to wszystko, co Drawings – ale lepiej i płynniej.

Pracę z tym programem do diagramów rozpoczynamy od zdecydowanie bogatszego niż u konkurenta z Google, widoku opcji. Po lewej stronie ekranu możemy wybrać możliwość otwarcia swoich dokumentów lub rozpoczęcia nowego projektu. Po prawej natomiast mamy do dyspozycji pokaźną ilość gotowych szablonów różnorodnych diagramów, flowchartów, schematów itd. Szablony te to nie tylko wybór estetyczny, umożliwiają np. tworzenie diagramów języka SDL!

Konfigurowalna wielkość obszaru roboczego – warunek spełniony

Wybierając rozpoczęcie nowego projektu, bez użycia szablonu, od razu definiujesz, czy chcesz używać centymetrów czy też cali. Ten program do diagramów również bowiem umożliwia dowolną konfigurację obszaru roboczego. Oprócz możliwości własnego wprowadzenia wysokości i szerokości obszaru możesz tu skorzystać z gotowych, popularnych rozmiarów, jak formaty od A1 do A5, Letter czy Tabloid.

Następnie możesz ustawić sobie kolor tła lub dodać do strony tytuł.

Skalowalne, wektorowe elementy graficzne – warunek spełniony 

Wszystkie kształty, łączniki i elementy tekstowe są tu, ma się rozumieć, w pełni skalowalnymi, wektorowymi  obiektami. Ich edycja nie wpłynie więc na jakość.

W porównaniu go konkurenta Google, program do diagramów autorstwa Microsoft ma jednak dużo bogatszą paletę dostępnych kształtów, zaś używanie łączników jest tu znacznie elastyczniejsze, intuicyjne i daje masę możliwości.

Estetyczne, gotowe elementy – warunek spełniony

To, że aplikacja umożliwia wolne rysowanie kształtów z ręki, jest oczywiste. Traktując Visio jako program do diagramów, możesz te opcje spokojnie pominąć. 

Spośród predefiniowanych kształtów mamy tu nie tylko różnorodne figury geometryczne, ale też ikony oraz guziki. Łączniki składaja się zaś ze strzałek (Arrows) i przewodów (Wires), co na pierwszy rzut oka przypomina to, co w programie Google możemy zrobić z liniami.

Predefiniowane kształty występują w przeogromnej liczbie stylów i odmian. To one będą stanowić elementy Twojego diagramu. Natomiast to, co w programie można robić z łacznikami, ciężko w ogóle opisywać w tekście, lepiej zobaczyć to na tutorialu:

Łącznikiem można błyskawicznie połączyć wybrane kształty, wykorzystując jedynie ich kontury. Można ręcznie wybrać punkt przyłożenia łącznika, np. na rogach danego kształtu. W przeciwieństwie do aplikacji Google, łączniki można tu dowolnie kształtować i wyginać, również po wyznaczeniu punktu początkowego i końcowego. Do łącznika dodać można tekst i ustawić go w pewnym stosunku do linii łącznika. Kiedy potem ruszysz taką linią, tekst podąży za nią. 

Łączniki można tu przykładać nawet do kształtów narysowanych z ręki, co zapewne nie przyda Ci się nigdy podczas tworzenia dokumentacji. Pod względem elastyczności zawartości ekranu roboczego Visio bije darmowego konkurenta na głowę. 

Zarówno dla poszczególnych obiektów, jak i całego projektu, opisywany program do diagramów zawiera ogromną ilość stylów, nie wspominając o edycji kolorów. Na szczególną uwagę zasługuje tu, nieobecna również w propozycji Google, możliwość wyboru naprawdę zgrabnie zaprojektowanych tematów graficznych dla całego tworzonego projektu, dostępnych w obfitości pod zakładką Desigs. Kiedy już poradzisz sobie z logiką diagramu, możesz jednym ruchem nadać całej dokumentacji wygląd na tyle profesjonalny, że niczym nie będzie ustępował pracy grafika!

W programie obecne są, rzecz jasna, wszystkie opcje grupowego zaznaczania i kopiowania poszczególnych elementów, jak i całego diagramu, jak te opisane przy okazji aplikacji Google. Również o polach tekstowych i edycji tekstu nie ma co wspominać – możliwościami program nie ustępuje tu Microsoft Word. 

Co więcej – może się zdarzyć, że jakiś rodzaj diagramu będzie miał zastosowanie w różnych projektach, do celów dokumentacji. Możesz zapisać cały diagram lub tylko jego fragment, jako szablon (tzw Stencil) i użyć go w przyszłych projektach, oszczędzając sobie pracy.

Jeśli tworzenie dokumentacji to dla Ciebie codzienność, nie w przenośni, ale dosłownie, warto rozważyć ten program do diagramów. W przeciwieństwie do konkurencji z Google tu jednak czekają opłaty. 

Visio posiada 2 plany, oba płatne. Plan 1 to koszt 4.20 Euro miesięcznie za użytkownika. W cenie dostaniesz dostęp do aplikacji internetowej oraz 2 GB miejsca w usłudze One Drive. Niestety, ogromna biblioteka szablonów, stylów, a także wielu funkcjonalności nie jest w tym planie dostępna.

Wszystkie opisane powyżej dobroci dostępne sa dopiero w Planie 2, którego koszt wynosi jednak już aż 12.60 Euro miesięcznie za użytkownika. Czy warto? Wszystko zależy od tego, jak wiele dużych dokumentacji projektowych masz do przygotowania w miesiącu. Jeśli dużo, to prawdopodobnie warto :).

Write A Comment