Pracownik IT, copywriter, designerka, no, może jeszcze księgowa. Ostatnio okazuje się, że również nauczyciele. Być może tak właśnie patrzysz na zawody możliwe do wykonywania w pracy zdalnej. Wystarczy jednak pół godziny w internecie, zwłaszcza na stronach anglojęzycznych, żeby przekonać się, jakie mrowie zawodów wykonywać można skądkolwiek na świecie. W niektórych artykułach pojawiają się zestawienia najdziwniejszych branży pracy zdalnej i takie zestawienia niedługo znajdą się u nas. Dziś jednak wyszedłem z innego założenia. Być może koronawirus uwięził Cię w domu, nie masz ochoty zostawać internetowym tarocistą a nie masz kompetencji do pracy jako wirtualny adwokat specjalizujący się w prawie międzynarodowym lub lekarka online. Dlatego w tym zestawieniu prezentuję prace, które możesz wykonywać bez wieloletniego przygotowania. Zobacz, jak pracować w domu i nie dać się koronawirusowemu bezrobociu.

Travel ambassador

Spełniać marzenia, podróżować i barwnie zredagowanymi wpisami na blogu zachęcać innych do odwiedzania najbardziej zjawiskowych, najpiękniejszych miejsc świata? Tak właśnie możesz zarabiać. 

Prawdę mówiąc nikt nie każe Ci wcale nigdzie podróżować, ważne, żeby Twoje opisy reklamowanych miejsc brzmiały zachęcająco. W końcu propozycja ta znalazła się w poradniku, jak pracować w domu :).

Przykładową stronę, na której możesz zacząć swoją karierę jako travel ambassador znajdziesz tutaj. Możesz też po prostu wpisać frazę travel ambassador do Google. 

Praca wymagać będzie od Ciebie jednak pewnej biegłości w języku angielskim.

Tester oprogramowania / produktów

Testowanie produktów, aplikacji, stron internetowych czy gier? Od dość dawna ich producenci stawiają na szeroką sieć kooperantów a że praca ma z reguły charakter dorywczy, oferują wysokie stawki, 50 – 70 zł za godzinę. 

Jeśli interesuje Cię praca dla podmiotów krajowych, wpisz w przeglądarkę frazę “Tester aplikacji praca”, “tester stron internetowych praca” itd. Może wolisz testować produkty? Dobre wyniki daje fraza “Tester produktów online”.

Jeżeli praca w języku angielskim nie jest dla Ciebie problemem, stosuj angielskie odpowiedniki tych fraz z dopiskiem telecommute lub remote. Chcesz dowiedzieć się więcej, jak pracować w domu w ten sposób? Tu masz przykład strony dla testerów oprogramowania. Tu zaś możesz stać się testerem produktów:

Netflix tagger

Przygotowując się do tego artykułu, takiej propozycji spodziewałem się jak Hiszpańskiej Inkwizycji. Zapewne tak, jak Ty. Czy przedziwne tagi seriali na Netflixie wzbudziły kiedyś Twoje zainteresowanie? Jakiż to tajemniczy algorytm przypisuje nieomal wszystkim serialom tag “kropla drąży skałę”? Otóż to nie algorytm, to możesz być Ty.

Zawodowy oglądacz seriali nie robi tego jednak dla przyjemności. Tagowanie seriali wymaga zdolności analitycznych, krytycznego myślenia, znajomości telewizyjnych trendów i wysiłku. Do  jednego odcinku każdego serialu można, zdaniem Netflixa, przypisać nawet 300  słów kluczowych, a odpowiednie otagowanie całego sezonu to praca na 40 godzin w tygodniu. Przyznasz jednak, że to nie fizyka kwantowa, większość wymaganych umiejętności prawdopodobnie posiadasz nawet nie zdając sobie z tego sprawy. 

Dowiedz się więcej, jak pracować w domu dla Netflixa, wpisz w wyszukiwarkę “Netflix Tagger praca”, lub wejdź na tutaj i zobacz, czy aktualnie kogoś poszukują.

Web search evaluator

Jak pracować w domu nie posiadając właściwie żadnych kompetencji? Praca ta wymaga od Ciebie jedynie połączenia z internetem i sporej dawki cierpliwości. 

Twoim zadaniem będzie sprawdzanie, na użytek firm, jak również pracujących na ich rzecz agencji badawczych lub reklamowych, wyników wyszukiwania oraz skuteczności reklam przy zastosowaniu różnorodnych fraz. Czasami wymagana jest tu wiedza specjalistyczna, jednak zasadniczo istotne dla danego zadania jest położenie geograficzne, z którego będziesz prowadzić wyszukiwania. Praca nie wymaga więc z reguły szczególnych kwalifikacji, język angielski jest tu opcją, nie koniecznością.

Fraza “Web search eveluator” wpisana w Google daje wyniki zarówno na krajowych jak zagranicznych portalach pracy.

Research recruiter

Ta praca niestety będzie opcją głównie dla osób władających językiem angielskim, choć fraza “Rekruter do badań” również da wyniki w Google. Praca wymaga wysokich zdolności interpersonalnych, czyli po prostu umiejętności nawiązywania kontaktu z ludźmi. 

Jako rekruter online będziesz wyszukiwać dla różnorodnych podmiotów, osób adekwatnych do różnorodnych badań. Mogą to być ludzie ze specyficznymi schorzeniami do badań klinicznych, ale również konsumenci, których preferencje zakupowe poddane zostaną badaniom. Z badań różnorodnych grup docelowych korzystają bowiem zarówno firmy medyczne jak i marki konsumencie. Firmy z branży medycznej chętniej zatrudniają bezpośrednio, do badań konsumenckich częściej rekruterów poszukują agencje pracujące dla klienta końcowego.

Jak wspomniałem, fraza “Rekruter do badań” daje wyniki na różnych portalach. Jak pracować w domu w tej branży i mieć stałe źródło zleceń? Najłatwiej będą miały osoby władające swobodnie angielskim, i pisząc to mam na myśli naprawdę swobodnie, ponieważ praca wymaga zdolności komunikacyjnych. W tym wypadku najlepiej stosować frazę “Research recruiter jobs”. Przykładowe oferty w branży znajdziesz tutaj.

Pracownik agencji nieruchomości.

O dziwo, branża nieruchomości broni się jak na razie dzielnie przed koronakryzysem. Na budowach praca wre a ceny nie spadają poniżej wartości wytworzenia. Co z tego wynika dla Ciebie, jak pracować w domu w tej branży? Pośrednicy nieruchomości błyskawicznie przestawili się na pracę zdalną. Teraz bez problemu możesz umawiać spotkania online. Intersujące wynilki powinna dać fraza “Agent nieruchomości praca zdalna” 

… chyba, że władasz językiem angielskim, co otwiera przed Tobą szansę na zarobki w znacznie silniejszej walucie. Wpisz w Google “Real Estate Appointment setter” lub wejdź tu i znajdź ofertę pracy, w której bez specjalnego doświadczenia będzies po prostu umawiać spotkania. 

Jeśli zaś zupełnym przypadkiem nieruchomości to właśnie Twoja branża i chcesz pracować zdalnie dla podmiotów zagranicznych, szerszy zakres wymagających specjalizacji zadań znajdziesz tutaj.

Redaktor, Korektor, Proofreader

Pracę w tej branży znajdziejsz zarówno w Polsce jak i za granicą. Jak pracować w domu w branży tekściarskiej? Wpisując frazę “Redaktor praca zdalna” znajdziesz oferty wymagające sporych kompetencji językowych. Jeśli nie czujesz się na siłach by redagować czyjeś lub pisać własne teksty, często na nieznane Ci tematy wybierz frazę “Korektor praca zdalna”. Tu naprawdę wystarczy znajomość gramatyki, wspomagana internetem. 

Jeszcze lepiej, jeśli posługujesz się językiem angielskim i tu uwaga! Nie chodzi o to, żebyś poprawiał angielskie tekstu. Możesz znaleźć ofertę redakcji i korekty tekstów pisanych na rynek polski za granicą lub ich tłumaczenia. Przykładowe oferty na frazę “Proorfreader jobs” znajdziesz tutaj, jeśli chcesz pracować w języku polskim dla podmiotów zagranicznych, wpisz zaś “Polish proofreader jobs”

Wprowadzanie danych

Wiele stron opisuje jak pracować w domu przy wprowadzaniu danych, jest to jedna z najstarszych na polskim rynku form pracy zdalnej, w dodatku nie wymaga praktycznie żadnych specjalnych umiejętności. Fraza “Wprowadzanie danych praca zdalna” da Ci ogromna ilość wyników w Google z ofertami pracy na wszystkich chyba portalach. Alternatywnie możesz użyć frazy “Data entry praca” i uzupełnić wyniki.

Jeszcze ciekawiej wygląda fraza “Data entry remote jobs” lub “Data entry telecommute jobs”. Dla posługujących się angielskim Google daje prawdziwe mrowie wyników. Pracować możesz dla dowolnej firmy, na dowolnym kontynencie, w dowolnych godzinach i walucie. 

Niezależnie od tego, czy posługujesz się angielskim czy nie, we wprowadzaniu danych znajdziesz coś dla siebie.

Wsparcie techniczne / Help Desk

Kolejna branża stara jak sama praca zdalna. Jak pracować w domu w pomocy technicznej? Z reguły będzie dotyczyć to programów, smartfonów lub komputerów. Jeśli chodzi o sprzęt, z pewnością konieczne będzie wykształcenie kierunkowe lub po prostu spora wiedza w zakresie technicznym. W przypadku producentów oprogramowania wystarczy raczej być osobą pojętną, ponieważ i tak czeka Cię szkolenie produktowe. 

W poszukiwaniach dobre wyniki dadzą Ci frazy “Wsparcie techniczne praca zdalna” oraz “Helpdesk praca zdalna”.

Osoby władające językiem angielskim mogą skorzystać z fraz “Help desk remote jobs” oraz “Telecommute help desk jobs” tutaj i tutaj znajdziesz interesujące ogłoszenia.

Sprzedaż online

Umieszczenie przedstawiciela handlowego w tym zestawieniu jest trochę niesprawiedliwe. Jeśli ktoś uważa, że handel nie wymaga kwalifikacji z pewnością zmieni zdanie po tygodniu pracy. Dlaczego więc zawód ten znalazł się w poradniku jak pracować w domu? W bardzo wielu dziedzinach handlu nie musisz mieć kierunkowego wykształcenia ani doświadczenia, żeby Cię przyjęto. Jeśli handel nigdy nie był Twoją bajką ale i tak siedzisz teraz w domu, zaś żadna z pozostałych propozycji nie przypadła Ci do gustu, spróbuj. Wpisz “Przedstawiciel handlowy praca zdalna” i po tygodniu, najdalej miesiącu będziesz wiedzieć, czy ten zawód jest dla Ciebie. Może kolejne nieudane próby podpisania umowy zniechęcą Cię i odrzucą. Jeśli jednak  okaże się, że masz w sobie żyłkę do handlu, to gratulacje, masz szansę na pracę być może bardziej dochodową niż dotychczasowa i to bez wychodzenia z domu. Powodzenia!

Jeśli temat pracy zdalnej Cię naprawdę interesuje, przede wszystkim musisz ją znaleźć Przytaj nasz wyczerpujący, pełen przydatnych linków poradnik gdzie szukać pracy zdalnej.