Maile ani prywatne komunikatory internetowe nie sprawią, że komunikacja w pracy zdalnej odbywać się będzie równie gładko jak w biurze. Do płynnej komunikacji, bez strat i zamieszania w gąszczu wątków i zadań potrzebne Ci są narzędzia komunikacji zespołowej. W tym zestawieniu zaprezentujemy Ci 3 popularne komunikatory internetowe. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twojego zespołu!

W tym artykule przeczytasz:
Slack – komunikatory internetowe tworzone z pasją
Dla kogo Slack
Microsoft Teams – konkurencja wśród komunikatorów internetowych rośnie
Dla kogo Microsoft Teams
Facebook Workplace – nowy gracz na rynku komunikatorów internetowych
Dla kogo Facebook Workplace

Slack – komunikatory internetowe tworzone z pasją.

Fun fact: nazwa Slack to skrót od  Searchable Log of All Conversation and Knowledge. A słowo Slack po angielsku oznacza “leniwy” :). Slack to nie jest kolejny Messenger, tylko potężne a przy tym bardzo przystępne narzędzie, stworzone przede wszystkim z myślą o software developerach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby jego zalety wykorzystał zdalny zespół architektów czy designerów.  

Slack - widok kanału - komunikatory internetowe

Slack bazuje na trzech filarach:

Komunikacji poprzez kanały

Jest tu oczywiście kanał główny, na którym wszyscy czatują ze wszystkimi. Prawdziwą wartością jest jednak możliwość błyskawicznego tworzenia kanałów tematycznych, poświęconych konkretnemu projektowi lub zagadnieniu. Np. blog-praca zdalna to kanał w naszej firmie w całości poświęcony blogowi, który właśnie czytasz.

Baza wiedzy

Na Slacku nic nie ginie. Wszystkie zamieszczane na kanałach dokumenty, specyfikacje, a także burze mózgów zostają w jednym miejscu i można je odnaleźć.

Otwartość na integracje

Tu widać, że Slacka stworzyli developerzy dla developerów. Slacka łatwo zintegrować nie tylko ze wspomnianą wcześniej Asaną, dyskiem Google czy też Gmailem. Łatwo zintegrujesz Slack zarówno z Google Calendar jak i z Outlookiem. Nie ma żadnych przeszkód, żeby z poziomu Slack pracować na projektach Trello.  Programiści docenią połączenie komunikatora z GitHub, Bitbucket czy Jirą. W chwili obecnej, ilość przewidzianych dla Slack integracji idzie już w tysiące (!!!).

Slack to przy okazji nasz komunikator w zdalnik.pl. W kilkunastoosobowym zespole, w chwili obecnej samych zdalnych pracowników, sprawdza się doskonale. Przeskakiwanie pomiędzy osobami i kanałami nie wymaga właściwie żadnej nauki. Każda z wiadomości na dowolnym kanale może zostać w każdej chwili zapisana, można wewnątrz niej utworzyć kolejny wątek, czyli dyskusję. Każdy kanał umożliwia małą telekonferencję z wszystkimi jego użytkownikami, w każdej chwili łatwo zdzwonić się również indywidualnie. Użytkowanie jest tak intuicyjne i przyjemne, że właściwie nie masz wrażenia obcowania z poważnym narzędziem biznesowym. Zwłaszcza, że stosunek np. do rzuconej na kanale propozycji możesz wyrazcić w formie emotikon, po odpowiedniej integracji również gifów. Jeśli chodzi o komunikatory internetowe, to nasz wybór :).

Świetne, praktyczne funkcje oferowane przez program to możliwość przejrzenia listy wszystkich wzmianek twojej osoby we wszelkich konwersacjach,

jak również możliwość przejrzenia wątków, w których wzięło się udział.

Dzięki temu nie umkną nam gdzieś w przepaściach poszczególnych kanałów wiadomości, w których ktoś wprost odniósł się do nas. Poużywaj trochę Slack, weż udział w niezliczonej ilości burz mózgów, bądź aktywny w wielu wątkach na wielu kanałach – wówczas te funkcje docenisz. Po takich właśnie, praktycznych rozwiązaniach widać, że Slack rozwijany jest przez swoich własnych, aktywnych użytkowników. 

Czy czegoś nam w Slack brak? Tak. Otóż Slack posiada jedno miejsce na wszystkie zapisane pliki, z wszystkich rozmów i kanałów. Bardzo, bardzo przydałaby się funkcja oddzielnych baz plików dla każdego z kanałów.

Slack posiada plan darmowy oraz plany płatne.

W zdalnik.pl używamy planu Standard. Koszt to 6.67USD miesięcznie za użytkownika. 

Plan Plus to 12.50USD za użytkownika w miesiącu

Enterprise Grid, jak to zazwyczaj bywa z ofertami dla największych podmiotów, wyceniany jest indywidualnie.

Więcej o Enterprise Grid przeczytasz tu: https://slack.com/intl/en-pl/help/articles/360004150931-What-is-Slack-Enterprise-Grid

Dla kogo Slack

Dla nas :). Niewielkiego zespołu doświadczonych zdalnych pracowników. Ale też dla niewielkiego zespołu pracowników, dla których praca zdalna to zupełne novum. Slacka naprawdę nie trzeba się uczyć w większym stopniu niż jakiegokolwiek komunikatora używanego prywatnie. Z uwagi na popularność, freelancer może śmiało liczyć na to, że jego klient będzie posługiwał się Slack. Nie ma też żadnych przeszkód, żeby z funkcji Slacka skorzystała też naprawdę duża firma. Slack jest jak najbardziej dla każdego.

Microsoft Teams – konkurencja wśród komunikatorów internetowych rośnie.

Narzędzie powstało na fali gigantycznego rynkowego sukcesu Slacka, kiedy Microsoft zrozumiał, że komunikatory internetowe to przyszłość. Powiedzmy wprost, jest kopią jego filozofii. Bazuje więc na tych samych filarach: kanałach, bazie danych, integracjach.

Podstawowa różnica w widoku ogólnym Microsoft Teams to fakt, że dzieli się on przede wszystkim na zespoły później dopiero na kanały. W widoku Slack zespół nazywa się workspace i nie mamy możliwości widzieć ich wszystkich naraz na jednym ekranie. 

Teams - widok workspace - komunikatory internetowe

Microsoft Teams posiada wszystkie podstawowe funkcje charakterystyczne dla Slack, czyli kanały ogólne i wyspecjalizowane, możliwość prywatnych konwersacji z jednym członkiem zespołu. W obu programach użytkownicy mogą zakładać  swoje kanały i zapraszać do nich kogokolwiek, w tym również klientów.

To, co Teams robi trochę lepiej to organizacja i zarządzanie plikami.

W Teams każdy kanał dzieli się na:

  • Ogłoszenia

Tu toczy się konwersacja na kanale. Na każdą wiadomość możesz odpowiedzieć swoim niezależnym wpisem lub klikając “odpowiedz” pod czyjąś wiadomością. 

  • Pliki. 

To największa przewaga w zarządzaniu informacjami nad Slack. Każdy kanał ma swoją własną bazę związanych z nim plików. 

  • Wiki

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się możliwość zakładania wątków na kanale, które tutaj nazywane są sekcjami. O ile wątki (threads) w Slack powstawać mogą dużo bardziej spontanicznie, po prostu w odpowiedzi na czyjąś wypowiedź, Teams nazywa to sekcjami i mocniej wyodrębnia. Podobnie jak w przypadku plików, możliwe jest przeglądanie wątków dla każdego kanału z osobna, podczas gdy w Slack wszystkie wątki zebrane są po prostu w zakładce Threads.

  • Aplikacje

U góry ekranu czatu na kanale można umieścić wybrane, powiązane z nim pliki oraz przydatne dla kanału aplikacje.

Jednym słowem, komunikacja w Microsoft Teams jest nieco bardziej poukładana. W ostateczności jednak, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na Slacka czy też Teams, dostaniesz pakiet funkcjonalności, które dobrze przysłużą się twojej działalności.  Różnica w użytkowaniu ich jest naprawdę niewielka. To bardzo podobne komunikatory internetowe.

Największa różnica to środowisko obu narzędzi. Slack jest pojedynczym produktem firmy Slack. Posiada ogromną ilość integracji, znacznie przewyższającą to, co ma do zaoferowania Microsoft Teams. Od czasu połączenia sił z Atlassian Slack wzmocnił też swoją pozycję i wraz z integracjami zaczyna budować wizerunek narzędzia wyspecjalizowanego dla IT developerów. 

Teams wpisuje się w zbiór aplikacji Microsoft 365. Jest od razu zintegrowany z wszystkimi aplikacjami w zbiorze, ma też przyzwoitą ilość integracji zewnętrznych. Choć na chwile obecną Teams ma porównywalną ilość klientów co Slack, to równocześnie posiada dużo więcej aktywnych kont. Oznacza to, że Teams posiada w portfolio klientów więcej dużych podmiotów korporacyjnych. Dla dużych firm, które i tak mają szeroki zbiór w ramach Microsoft 365 dużo droższe w praktyce mogłoby okazać się nie używanie Teams. 

Jednym słowem, największą różnicę dostrzeżesz nie w funkcjonalnościach, ale w klientach Teams. Zanim jednak przejdziemy do podsumowania dla kogo Teams:

W planie Business Essentials kosztuje 5USD miesięcznie za użytkownika. 

Istnieje jeszcze Business Premium Plan, czyli 12.50 USD miesięcznie za użytkownika

W E3 Plan to już koszt 20 USD.

Dla kogo Microsoft Teams

Jeśli jesteś użytkownikiem Microsoft 365, Teams będzie rozsądnym wyborem. Zwłaszcza, jeśli nie potrzebujesz wyspecjalizowanych narzędzi, z którymi zintegrujesz Slack. Zwróć też uwagę na to, jakich masz klientów, jeśli z nimi również planujesz komunikować się tą drogą. Jeśli to klienci korporacyjni, Twój zespół nie ma zaś żadnych preferencji, wówczas prawdopodobnie łatwiej zintegrujesz całą komunikację przy pomocy narzędzia Microsoft. Bez znaczenia, czy jesteś freelancerem, czy też szefem zespołu.

Facebook Workplace – nowy gracz na rynku komunikatorów internetowych.

Najnowszy w tym zestawieniu, Facebook Workplace powstał, ponieważ ⅔ mieszkańców świata posiada konto na Facebooku, jego interfejs jest więc szeroko znany, rozpoznawany i akceptowany. Tak, komunikując się za pomocą Workspace będziesz umieszczać posty, pisać komentarze, tworzyć wydarzenia i grupy. Te otwarte i te zamknięte.

Masz też swojego walla, czyli aktualności, na którym wyświetlą się posty ze wszystkich grup, do których należysz. Każdy zaproszony do współpracy członek zespołu ma tu swój odrębny profil, ze zdjęciem profilowym, w tle, biogramem, stanowiskiem, przełożonym, działem, danymi kontaktowymi. Na wallu członka zespołu widać też wszelkie  powiązane z nim posty. Wszystko to na pierwszy rzut oka wygląda … inaczej niż to, do czego przyzwyczaił nas Slack lub Teams. Równocześnie, wygląda znajomo. 

Jednym słowem Rooms nie jest jak inne komunikatory internetowe. To po prostu firmowy Facebook. I jako taki nie powinien być postrzegany w kategoriach ich bezpośredniego konkurenta. Workplace posiada co prawda funkcję tworzenia kanałów tu zwanych grupami. Komunikacja odbywa się w głównej mierze poprzez umieszczanie w grupie postów, w których można dodawać współpracowników, pliki, zdjęcia czy nawet ankiety. Dyskusja pod postem odbywa się tak jak na normalnym facebooku. Posty można również tagować tematami. 

Workplace - widok konta - komunikatory internetowe

W ramach grupy osobną funkcjonalnością jest też prosty czat. Każda grupa, podobnie jak w Teams posiada też bazę wybranych dla niej plików, co stanowi przewagę nad Slack. Brak tu jednak współdzielenia ekranu! To ogólnie całkiem sprawny komunikator, jednak w Workplace chodzi o coś znacznie więcej.

Wystarczy spojrzeć, jak rozbudowany jest tu profil każdego członka zespołu. Dodatkowo, profil, wraz ze strukturą organizacyjną może mieć tu cała, nawet bardzo duża firma. Bazę osób lub zespołów roboczych znajdziemy w Katalogu. Biblioteka wiedzy zaś umożliwia stworzenie nawet bardzo rozbudowanej bazy danych dla pracowników. Np cały program onboardingowy. Przypomnijmy też Aktualności – walla, który wyświetla posty ze wszystkich grup (jeśli tylko nie sa zamknięte a ty nie jesteś ich członkiem) potencjalnie z całej firmy

Workplace zawiera więc dużo więcej funkcjonalności niż opisane wyżej firmowe komunikatory internetowe. To wirtualna struktura dowolnie dużej firmy na Facebooku. Podobnie jak w przypadku Teams, decydując o przydatności programu dla naszej firmy, warto spojrzeć na dotychczasowych klientów. Mamy wśród nich Wallmart, Danone, Heineken, czy Starbucksa. To wszystko firmy posiadające ogromną ilość pracowników szeregowych. Zamierzeniem Facebook Workplace jest stworzyć przestrzeń wypowiedzi dla wszystkich pracowników firmy i otwarcie kanału komunikacji pomiędzy np. pracownikiem jednego z tysięcy sklepów a członkiem Zarządu w centrali.  Niekoniecznie wyprzeć komunikatory internetowe przeznaczone dla małych zespołów.

Struktury tych firm leżą na przeciwnym końcu skali niż małe zespoły robocze wysokiej klasy specjalistów. Facebook Workplace w tym ujęciu nie kojarzy się wcale z wydajną platformą szybkiej wymiany informacji pomiędzy członkami wyspecjalizowanego zespołu ani szybkim czatem i wymianą heheszków na kanale ogólnym.

Na chwilę obecną Workplace posiada przy tym jedynie 67 integracji zewnętrznych.

Workplace posiada plan darmowy, przeznaczony dla małych zespołów

Dla całych firm przygotowany został plan Advanced w cenie 4 USD miesięcznie za użytkownika.

Plan Enterprise celuje w największych graczy, cena konta jednego użytkownika miesięcznie wynosi 8 USD.

Dla kogo Facebook Workplace

Nie musisz być gigantem sprzedaży detalicznej, żeby Workplace miał dla Ciebie sens. Program  sprawdzi się w małym zespole, pod warunkiem, że jego członkowie nie potrzebują używać szczególnie wyspecjalizowanych integracji. Komunikacja przez posty jest jednak nieszczególnie wydajna i niezbyt płynna. Dla zespołu takiego jak zdalnik.pl mechanizmy Facebooka zitegrowane w komunikatorze byłyby tylko utrudnieniem. W skrócie, polecamy narzędzie dużym firmom, które chcą ze swoimi pracownikami budować społeczność. Małe, pracujące zadaniowo i asynchronicznie zespoły powinny rozważyć inne komunikatory internetowe.

 SlackMicrosoft TeamsFacebook Workplace
PLAN DARMOWY5GB dla wszystkich

1 Workspace, czyli grupa robocza

Rozmowy video tylko 1:1

tylko 10K wiadomości przechowywanych w Slack
Załączniki plików na czacie 2GB na użytkownika

Udostępnianie plików w obrębie zespołów i kanałów 10GB dla wszystkich zespołów

do 500tys użytkowników

Połączenia wideo 1:1

dzielenie ekranu5GB na osobę

50 grup roboczych

Rozmowy wideo bez ograniczeń
1 PLAN PŁATNY10GB na osobę

1 Workspace

Rozmowy wideo dla 15 użytkowników

dzielenie ekranu
Załączniki plików na czacie 1TB na użytkownika

Udostępnianie plików w obrębie zespołów i kanałów 1TB na organizację

1TB na OneDrive na użytkownika

do 300 użytkowników

Połączenia grupowe wideo do 250 użytkowników

dzielenie ekranu
1TB na osobę

Nielimitowana ilość grup roboczych

Rozmowy wideo bez ograniczeń
2 PLAN PŁATNY20GB na osobę

1 Workspace

Rozmowy wideo dla 15 użytkowników

dzielenie ekranu
Załączniki plików na czacie 1TB na użytkownika

Udostępnianie plików w obrębie zespołów i kanałów 1TB na organizację

1TB na OneDrive na użytkownika

do 300 użytkowników

Połączenia grupowe wideo do 250 użytkowników

dzielenie ekranu

pakiet Office, aplikacje biznesowe
Nielimitowana przestrzeń na dane

Nielimitowana ilość grup roboczych

Rozmowy wideo bez ograniczeń
3 PLAN PŁATNY1TB na osobę

nielimitowana ilość zespołów roboczych

rozmowy wideo dla 15 użytkowników

dzielenie ekranu
Załączniki plików na czacie bez ograniczeń

Udostępnianie plików w obrębie zespołów i kanałów 1TB na organizację

Nieograniczona ilość miejsca na OneDrive na użytkownika

do 500tyś. użytkowników

Połączenia grupowe wideo do 250 użytkowników

dzielenie ekranu

pakiet Office, aplikacje biznesowe