Fraza oferty pracy zdalnej notuje według Ubersuggest trend wzrostowy. Średnio miesięcznie odnotowywanych jest 1000 takich wyszukań, ilość ta zapewne wzrośnie. Nie wiemy z reguły za bardzo, jak szukać pracy zdalnej, bo nie ma ona w naszym kraju głębokiej tradycji. Ofert jest jednak naprawdę naprawdę sporo. W tym artykule, pokażemy Ci gdzie, w Polsce i za granicą. W końcu zdalnie pracować możesz na całym świecie.

Podstawowym, obfitym w oferty pracy zdalnej, źródełkiem będzie oczywiście internet. I podstawowa strona główna, jaką odwiedzamy wszyscy każdego dnia

Wujek Google a oferty pracy zdalnej.

Wpisałem frazę “praca zdalna copywriter”. Pierwsze miejsca na liście zajmuje olx.pl. Tuż za nim pracuj.pl , indeed.com, jooble.org. widoczni.com. Klikam i widzę sporo poważnych ofert. Nic dziwnego, utrzymanie ogłoszenia na takich portalach jest dość kosztowne. 

Ale może mam szczęście, bo jestem copywriterem, w tym zawodzie praca zdalna to nic nowego. Sprawdzam frazę “praca zdalna księgowość”. Znów olx, pracuj i jooble, ale też praca.pl, praca.money.pl, gumtree.pl, praca.trovit.pl. 

Gdy wpiszemy frazę “praca zdalna web developer” uzyskamy wyniki z wyżej wymienionych stron, jak również careerjet.pl czy wyspecjalizowana dla pracowników IT teamquest.pl

Wniosek – polski rynek ogłoszeń pracy zdalnej adaptuje się do nowej rzeczywistości bardzo szybko. Portale pracy nie traktują dodatku “zdalnej” jak powietrza, żeby pod byle pretekstem zaliczyć wyświetlenie. Oferty pracy zdalnej są wysokiej jakości, faktycznie dopasowane na do wpisanej frazy. 

Jeśli masz wątpliwości, czy w Twojej branży istnieją oferty pracy zdalnej po prostu to sprawdź. Możesz bezpiecznie przyjąć, że jeśli praca w tym trybie jest w Twoim zawodzie technicznie możliwa, to ogłoszenia się znajdą, co więcej, będziesz mieć w czym wybierać.

Aha, z reguły na zadane przeze mnie pytania wyświetlała się przynajmniej jedna grupa na Facebooku.

Oferty pracy zdalnej w grupach na Facebooku

Panuje powszechna opinia, że grupy na Facebooku omijać należy szerokim łukiem. Moje doświadczenie wskazuje na coś zupełnie przeciwnego. Jasne, znajdują się ogłoszenie zamieszczane przez osoby kompletnie niedoświadczone, nie znające stawek i realiów. Pośród nich znajdzie się jednak całkiem sporo wartych uwagi ofert.

Zapisując się do różnorodnych grup można uzyskać zarówno jednorazowe zlecenia jak i stałe miejsce pracy. Oferty pracy zdalnej na grupach będą miały nieco inną charakterystykę w zależności od Twojej branży. Więcej pojedynczych zleceń trafi się copywriterom, designerom czy architektom. Programiści z reguły chętnie zatrudniani są na stałe.

Plusem przynależności do branżowych grup na Facebooku jest większa precyzja pojawiających się z czasem ogłoszeń niż w przypadku portali pracy. Te będą miały dla Ciebie trafne propozycje, kiedy samodzielnie je wyszukasz. Z czasem jednak na Twoją skrzynkę mailową spływać zaczną również oferty pracy zdalnej lub i nie, dokładnie w Twojej branży lub pokrewnej itd. Choć na grupach, jeśli nie są w 100% poświęcone pracy zdalnej, również bombardować będą Cię oferty pracy stacjonarnej.

Poniżej kilka przykładów grup adresowanych do pracowników IT:

Praca SAP

Praca IT

Jobs IT – praca dla Programisty

Praca IT / Jobs IT Public Group

PRACA ZDALNA IT

Praca w IT

Architektów:

Praca w architekturze

Praca dla Architekta

A nawet wirtualnych asystentów:

Wirtualna Asystentka – dam pracę, szukam zleceń

Wirtualna Asystentka – ogłoszenia, informacje, wsparcie

To raptem kilka przykładów, na Facebooku jest tego mrowie. 

Mała uwaga na koniec. Można oczywiście i warto  znaleźć grupy, których wspólnych mianownikiem będzie praca zdalna. Znajdziesz je, wpisując w wyszukiwarkę Facebooka frazę oferty pracy zdalnej lub praca zdalna po prostu. Trafisz tam  na miks różnorodnych ofert. Takie rozwiązanie będzie dla Ciebie dobre, jeśli nie specjalizujesz się (jeszcze 🙂 ) w żadnym zawodzie i chcesz sprawdzić, jakie rodzaje pracy wykonywać możesz z domu. Tu przykłady takich grup:

PRACA ZDALNA – ogłoszenia, wymiana informacji

Praca zdalna, homeoffice, freelancerzy, cyfrowi nomadzi, podróże

Oferty pracy zdalnej na wyspecjalizowanym portalu. Useme

Świetny portal, wyspecjalizowany w łączeniu zdalnych zleceniodawców z freelancerami – fotografami, projektantami, informatykami, copywriterami, pracownikami biurowymi. Zakładasz na nim swój profil, uzupełniasz portfolio lub uploadujesz swój gotowy plik i Twój profil zaczyna być widoczny dla potencjalnych zleceniodawców. Ty również otrzymujesz powiadomienia gdy pojawiają się nowe oferty pracy zdalnej w Twojej branży. Bardzo przydatna funkcjonalność to możliwość wystawienia przez Useme faktury bez posiadania firmy, co oznacza czasem być albo nie być dla niektórych kontraktów. Moduł rozliczeń jest bardzo przejrzysty, płatności błyskawiczne, użytkownicy Useme dbają o opinię.  

Jeśli już zaś mowa o zakładaniu swojego profilu na portalu pracy, nie sposób nie wspomnieć o Linkedin.

Linkedin czyli oferty pracy naprawdę zdalnej.

Wszyscy Linkedin znają, wydawałoby się więc, że nie za bardzo jest tu o czym pisać. Społecznościówka do wymiany kontaktów biznesowych. Tylko, że jest to społecznościówka wyjątkowo sprzyjająca kontaktom międzynarodowym. Może warto o tym pomyśleć?

Czy nie na tym polega jedna z największych zalet pracy zdalnej? Możliwość pracy dla kogokolwiek na świecie? Zarobki w silniejszych walutach. Dobry zwyczaj podawania widełek płacowych już w ogłoszeniu. Być może inna kultura pracy. Wszystko z domu.

Jeśli bariera językowa nie jest dla Ciebie problemem, rozważ tę opcję. Przygotuj się, że zamiast frazy oferty pracy zdalnej zaczynasz używać remote jobs. Przygotuj profil w języku angielskim, wypełnij zgodnie z podpowiedziami. Postaraj się, to jest Twoje CV i portfolio w jednym. Im lepiej przygotowany profil tym bardziej przekonujący będzie dla odwiedzających. Przejrzyj profile innych specjalistów z Twojej branży, z różnych krajów, znajdź elementy wspólne dla popularnych profili. 

Pamiętaj o odpowiednim otagowaniu swojego profilu słowami kluczowymi. Te również zidentyfikujesz prawdopodobnie podpatrując popularne profile. 

Korzystając z Linkedin bardzo ułatwisz sobie znalezienie interesującej oferty pracy zdalnej na stałe, zwłaszcza dla dużych, międzynarodowych firm. Freelance zdecydowanie gorzej się tu sprzedaje. Dlaczego? Wynika to z modelu rekrutacyjnego w takich organizacjach, zwłaszcza w przypadku wysokiej klasy specjalistów. Aby zaoszczędzić na czasie i być może na kosztach, korporacje często decydują się ogłosić zamiar nowej rekrutacji wśród swoich pracowników. Jeśli polecony kandydat przejdzie wszystkie etapy rekrutacji, zostanie zatrudniony po czym przepracuje w firmie np 3 miesiące, osoba, która go poleciła otrzyma bonus, zazwyczaj w wysokości miesięcznego wynagrodzenie nowego pracownika. Jest o co się starać. Dlatego tak ważne jest, aby Twoja lista kontaktów była jak najbardziej rozległa i obejmowała wszelkich specjalistów zatrudnionych w potencjalnie interesujących Cię firmach. Z tego też powodu ważna jest przekonująca autoprezentacja.

Zagraniczne oferty pracy zdalnej – gdzie znaleźć?

Poszukując w języku angielskim znajdziemy naprawdę sporo stron wyspecjalizowanych w kojarzeniu pracowników i pracodawców, zleceniodawców i freelancerów z różnych stron świata. Tu pokazujemy jedynie kilka przykładów.

Flexjobs

Znajdziesz tu zarówno zlecenia jako freelancer jak i stałe zatrudnienie.

We Work Remotely

Ogromna ilość branż – warto choćby sprawdzić, jakie rodzaje zadań wykonuje się obecnie zdalnie. “Największa społeczność pracy zdalnej na świecie” 🙂

Working Nomads

Subskrypcja oznacza, że portal będzie wysyłał oferty pracy zdalnej na Twoją skrzynkę mailową.

Remotive

Software development, design, marketing, Wsparcie klienta. Bardzo interesujące zestawienia zarobków developerów na świecie w dziale Resources!

Skip the Drive

Oferty pracy zdalnej w ponad 30 kategoriach. Bardzo treściwy dział Work from Home Resources. 

Virtual Vocations

Wyjątkowe oferty pracy zdalnej, w 30 kategoriach. Znajdziesz tu pracę jako asystent adwokata, proofreader, zdalna niania, edytor lub nauczyciel. 

Power to Fly

Strona poświęcona promocji kobiet w świecie high tech.

Authentic jobs

Wyspecjalizowana dla projektantów, developerów i branży kreatywnej.

Dribble

Oferty pracy zdalnej znajdą tu projektanci graficzni, specjaliści UX, projektanci produktów i opakowań. Dribble Talent pozwoli Ci skorzystać z usługi pośrednictwa.

Angel

Oferty pracy zdalnej od … startupów!

Stack Overflow

Portal wymiany informacji dla developerów, w podanym linku ma zakładkę praca. Szukając, wyznaczy zaznaczyć pole Remote.

Ruby Now

Oferty pracy zdalnej dla developerów Ruby

Fiverr

Strona, na której freelancerzy znajdą szybko pojedyncze zlecenia

Upwork

Kolejna strona przeznaczona dla freelancerów w różnorodnych branżach, od software developerów poprzez design i branżę kreatywną, po wsparcie klienta a nawet analityków danych naukowych!

Guru

Podobnie jak wymieniony wcześniej Useme, pozwala freelancerom różnorodnych branż tworzyć swoje profile i umieszczać portfolio. Profile te mogą być oczywiście przeglądane przez potencjalnych zleceniodawców.

Freelancer

Strony używają miliony freelancerów zaś oferty składają tam Microsoft, SAP, Intel czy Boening.

Freelancermap

Strona o globalnym zasięgu, zarówno wśród zleceniodawców jak i freelancerów.

The Muse

Bardzo estetycznie wykonana, przyjazna w nawigacji strona. Rozbudowana sekcja Poradnika rozwoju kariery, możliwość skorzystania z opieki coacha.

Idealist

Wyjątkowy portal dla ludzi pragnących aangażować się w rozwiązywanie palących kwestii społecznych na całym świecie, z różnych powodów jednak nie chcą lub nie mogą opuszczać swoich stron.

Careerbuilder

Jeden z największych portali pracy w USA. Jako słowa kluczowego warto użyć Remote lub Telecommute. Można w ten sposób znaleźć oferty pracy zdalnej dla globalnych firm z siedzibami na terenie USA.

Monster

Jeden z największych światowych portali pracy. Oferty pracy zdalnej dla ogromnej liczby branż, od różnorodnych zleceniodawców.

Write A Comment