Być może pomysł podjęcia pracy zdalnej rozważasz już od dłuższej chwili. Kusi elastyczność godzin pracy, brak uciążliwego mikro zarządzania ze strony stojącego nad głową szefa, oszczędność czasu dojazdów i kosztów benzyny. I wtedy nadchodzi koronawirus, otrzymujesz od szefa polecenie przejścia na pracę zdalną. Być może jest to doskonała okazja, żeby przejść na ten tryb pracy całkowicie i pozostać przy nim na dłużej. Teraz jednak po prostu sprawdź, jak przygotować się do wyzwania pod tytułem praca zdalna z domu.

Twoje pomysły przejścia na system pracy zdalnej ziściły się z dnia na dzień. Podejmujesz pracę z domu niekoniecznie w najlepszym momencie i prawdopodobnie bez stosownych przygotowań. Bez obaw. Jeśli tylko nie usiądziesz do komputera jak gdyby nigdy nic, tylko przygotujesz się do nowego trybu pracy w kilku prostych krokach, poradzisz sobie!

1. Wydziel z domu przestrzeń tylko do pracy zdalnej.

Wyznacz w swoim domu miejsce, które służyć Ci będzie wyłącznie do pracy. Zgromadź w nim wszystkie niezbędne materiały i urządzenia, zapewnij sobie wygodę i porządek. Zadbaj o neutralne tło, aby uniknąć rozpraszaczy. Zadbaj o estetyczne tło i odpowiednie oświetlenie, będzie to ważne podczas wideokonferencji. To Twój gabinet. Podczas pracy nie opuszczaj go bez potrzeby. Kiedy skończysz, wyjdź i metaforycznie „zamknij za sobą drzwi”. Wydzielenie domowego biura pomoże Ci na dłuższą metę utrzymać ważny work — life balance, o czym później. Poproś domowników, żeby uszanowali tę przestrzeń i nie ingerowali w nią bez absolutnej potrzeby. Kiedy jesteś w pracy — jesteś w pracy.

2. Ubierz się do pracy, nawet zdalnej z domu.

Pamiętaj, praca zdalna z domu to wciąż praca. Nie musisz od razu wskakiwać w garnitur i wiązać krawata, choć jeśli w takim właśnie stroju pracujesz na co dzień i dobrze Ci z tym — czemu nie? Wszystko, co pomaga Ci w godzinach pracy czuć się profesjonalistą, jest dobre. Z pewnością nie pomaga w tym piżama, rozciągnięty dres czy bawełniana koszulka.

Weź też pod uwagę, że jeśli szef dobrze przygotował się do pracy zdalnej, czekają Cię wideokonferencje. Warto wyglądać na zawodowca w pracy, nie tylko dla szefa i siebie samego. Nie mniej ważne jest utrzymanie odpowiedniego nastroju wśród współpracowników.

Postaraj się też, żeby Twój strój był kompletny. Wyobraź sobie, jak bardzo czar pryska, jeśli do eleganckiej koszuli założysz tylko majtki a szef poprosi Cię o dokumenty, które akurat zostały w innym pomieszczeniu.

3. Określ godziny pracy zdalnej z domu.

Czy od dostarczonych na określoną godzinę efektów zależą działania Twoich współpracowników? Pracujesz bardziej zespołowo, czy też raczej samodzielnie rozwiązujesz postawione przed Tobą zadania? Które z zadań wykonuje Ci się lepiej od samego rana, nad czym wolisz skupić się po południu, kiedy zamilkną już telefony i powiadomienia? Jeśli wcześniej nie określił tego szef, teraz to Ty określasz swój tryb pracy. Zrób to w zgodzie zarówno z wymaganiami zespołu, jak i swoimi preferencjami i trzymaj się założeń, z czasem wprowadzając jedynie poprawki.

4. Zostań własnym szefem w pracy zdalnej z domu.

Masz już przygotowane miejsce pracy, pamiętasz o dress codzie, i znasz godziny pracy. Znasz też zapewne swoje obowiązki. Teraz potrzebujesz kogoś, kto określi Ci dzienny zakres prac i przypilnuje ich wykonania. I znów jesteś to Ty.

Po początkowym zachwycie wolnością może Ci zacząć brakować szefa, który na co dzień pilnuje rytmu. Przygotuj sobie dzienny lub, jeśli to możliwe, tygodniowy harmonogram zadań. Do każdego dnia przydziel 1-3 zadania priorytetowe. Pilnuj równocześnie dwóch rzeczy — wykonania wszystkich zadań z listy na dany dzień oraz zmieszczenia się w wyznaczonym czasie pracy. Jeśli Ci się to uda a wykonany zakres nie wzbudzi zastrzeżeń w firmie, to znaczy, że potrafisz nieźle się zorganizować.

5. Zainwestuj w wysokiej jakości mikrofon i słuchawki.

Z całą pewnością czekają Cię wideokonferencje i calle. Z doświadczenia wiemy, jak uciążliwy dla wszystkich jest trzeszczący, niewyraźny głos. W pracy zdalnej, mikrofon jest jednym z najczęściej używanych urządzeń. Bezpośrednio wpłynie na jakość Twojej pracy. Zależnie od parametrów – albo nie zauważysz nawet, że go używasz, albo zrujnuje Ci dzień.

6. Wspólny dysk, współdzielone pliki, komunikacja, organizacja – stosuj narzędzia pracy zdalnej z domu.

Być może przechodzisz do pracy zdalnej na warunkach ustalonych przez pracodawcę. W takim przypadku to on prawdopodobnie wskaże Ci wszystkie potrzebne narzędzia. Jeśli jednak planujesz dłuższą przygodę z pracą zdalną lub w ogóle freelance, warto zacząć używać narzędzi, które sprawią, że praca zdalna z domu będzie efektywna i nieuciążliwa.

Przede wszystkim zacznij używać dysku w chmurze i współdzielonych dokumentów. Równoczesny podgląd i edycja, z członkami zespołu lub klientem, jest o niebo mniej uciążliwe niż przesyłanie sobie kolejnych wersji dokumentów, co w dodatku powoduje ryzyko zagubienia aktualnej wersji. Zadbaj też o odpowiednie narzędzia komunikacji – tej bieżącej, zespołowej jak i wideokonferencji. Pomyśl o produktywności i zacznij stosować narzędzia do zarządzania zadaniami i projektami.,

Nasz przegląd podstawowych narzędzi do pracy zdalnej przeczytasz tutaj

Interesuje Cię porównanie programów do wideokonferencji, przeczytaj nasze Zestawienie zdalnik.pl. – narzędzia do wideokonferencji.

Chcesz wybrać optymalne narzędzie zarządzania taskami? Czytaj tu

O narzędziach komunikacji dla całego zespołu piszemy tu

7. Trzymaj rytm w pracy zdalnej z domu.

Zastosowanie powyższych porad pozwoli Ci stworzyć sobie nie tylko prawdziwe stanowisko pracy w domu. W ten sposób określasz też swój work — life balance. Równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym jest równie ważna dla utrzymania efektywności, co po prostu dla Ciebie i Twoich bliskich w czysto ludzkim wymiarze. Utrzymuj przemyślany i wyznaczony rytm, w miarę możliwości dokonuj jedynie korekt, niekoniecznie rewolucji.

W dłuższej perspektywie zarówno odpowiednie dla Ciebie narzędzia jak i nawyki wskaże Ci po prostu praktyka.