Praca zdalna wymaga od nas sporo. Wysiłek, który musimy włożyć w organizację miejsca pracy, dyscyplina i zasady, których należy się trzymać, aby pracować wydajnie, w pełni rekompensują jednak zalety. Niektórych z nich nigdy nie doświadczymy w pracy stacjonarnej. W tym artykule zebraliśmy najistotniejsze wady i zalety pracy w domu … i nie tylko w domu. Zdalnie oznaczać może przecież – wszędzie!

Przyjęło się, że w trybie zdalnym pracować można jedynie w kilku branżach. Na myśl przychodzą designerzy, informatycy, copywriterzy. Ludzie, którzy tworzą i przetwarzają informacje. Popularne przekonania pozostają jednak bardzo mocno w tyle w stosunku do rynkowych faktów. Już przed epidemią szereg czynników skłaniał pracodawców do przechodzenia na pracę zdalną. Obecnie dziesiątki, jeśli nie setki branż oferują  ten model współpracy. Zdalna niania? Żaden problem! Portale pracy, zwłaszcza zagraniczne, na których sprawdzisz oferty w swojej branży znajdziesz w naszym artykule tutaj.

Nietrudno domyśleć się, że my akurat jesteśmy zwolennikami tego systemu. Prezentując wady i zalety pracy zdalnej zaczniemy więc od zalet.

Praca dla kogokolwiek na świecie – największa zaleta pracy w domu.

Zauważyłeś, że nie zaczynam, jak w większości artykułów tego typu, od wolności i kontroli nad swoim czasem? Z mojej perspektywy są to oczywiście kwestie ważne, zwłaszcza, kiedy już pracujesz. Konstatacja, że pracę zdalną wykonywać możesz nie tylko z domu i w dowolnych godzinach ale dla kogokolwiek, na całym świecie, jest natomiast kompletnie nową, szeroką perspektywą na planowanie swojej kariery w ogóle. Praca w charakterystycznej dla firm międzynarodowych kulturze korporacyjnej, wypłata w kilkukrotnie silniejszej walucie, bezcenne doświadczenie – nikogo nie trzeba przekonywać, że ma to sens. Równie realne korzyści występują jednak również w mniejszej skali. Mieszkanie w małym miasteczku i praca w Warszawie, bez kosztów relokacji i porzucania swojego dotychczasowego środowiska? Też brzmi dobrze. Wzrost popularności pracy zdalnej w skali światowej oznacza, że bariery dla Twojego rozwoju powoli znikają. Zestawiając wady i zalety pracy w domu ciężko na dłuższą metę znaleźć niedogodność, która byłaby w stanie tak wielką szansę zrównoważyć. 

Samodzielne określanie godzin pracy zdalnej – zaleta dla zorganizowanych.

Może być przekleństwem, jeśli nie potrafisz dobrze zarządzać swoim czasem. Z drugiej strony, umiejętność zarządzania czasem pracy jest i tak bardzo istotna, jeśli więc praca zdalna stanie się dla Ciebie impulsem, by ją opanować – tym lepiej. Praca zdalna w większości wypadków oparta jest na podejściu zadaniowym, w zależności od branży dając więcej lub mniej swobody w określeniu preferowanych godzin. Jeśli nie musisz np dziś na 11:00 dostarczyć materiałów, których inny członek zespołu użyje, aby do 17:00 przekazać projekt dalej, masz właściwie całkowita swobodę. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyskoczyć na zakupy, załatwić sprawę w urzędzie lub pójść na jogging. 

Ponadto, Twoja produktywność może być najwyższa w godzinach innych niż przyjęty standard. Jeśli wyniki Twojej pracy to całkowicie autorskie, błyskotliwe rozwiązania, warto móc się najpierw porządnie wyspać. Wszelkie komunikatory biznesowe jak i narzędzia do zarządzania projektami tworzy się obecnie z myślą o współpracy asynchronicznej. 

Szef nie zagląda przez ramię – zaleta dla kochających wolność.

Jeśli pracujesz w systemie zadaniowym i nikogo nie interesuje, czy przy pracy przesiedzisz określoną ilość czasu, może to efektywnie skrócić Twoje godziny pracy. Jeśli znajdziesz sposób na szybkie a zarazem właściwe wywiązanie się z obowiązków, nikt nie dorzuci Ci dodatkowych zadań. Rozważając wady i zalety pracy w domu pomyśl też jednak, że może być to też obciążeniem, jeśli szybko nie opanujesz organizacji pracy.

Praca skądkolwiek na świecie – zaleta pracy zdalnej dla miłośników podróży.  

Odpowiednio wydajny, mobilny sprzęt i tyle, nie ma żadnych barier, żeby łączyć pasję do podróży z pracą. Nie jest to efektywne przedłużenie urlopu, w końcu pracujesz, to zupełnie nowa jakość. W ramach dwóch tygodni czy nawet miesiąca standardowego urlopu ciężko jest poznać np Indie, USA czy Chiny. Pracując zdalnie możesz spędzić w wymarzonym kraju dowolnie długi czas, jeśli tylko odpowiednio skalkulujesz koszty. Zestawiając wady i zalety pracy zdalnej dochodzimy tu do kolejnej, bardzo wyraźnej przewagi – możesz efektywnie zwiększyć swoje zarobki, pracując dla firm np z USA, GB czy Norwegii a mieszkając w Tajlandii, Wietnamie czy na Bali. Dysproporcja siły nabywczej poszczególnych walut może zapewnić Ci komfortowe życie w tropikach przy zarobkach nie odbiegających od średniej. W anglojęzycznych poradnikach dawno już zauważono tę zaletę a niektóre publikowane w nich artykuły przypominają turystyczne przewodniki.

Oszczędności w pracy w domu – zaleta dla skrupulatnych.

Kwestia o której się często nie myśli i przyjmuje za rzecz oczywistą – transport kosztuje. Nie tylko wypalane w korkach paliwo, bilety na tramwaj również na drzewach nie rosną. Nie mówiąc o czasie, średnio, mieszkając w obrębie dużego miasta w Polsce, doliczyć trzeba sobie ok godziny na transport w jedną stronę. A co, jeśli mieszkasz pod metropolią i do samego miasta dojeżdżasz szynobusem, potem dopiero przesiadka na tramwaj?

Więcej czasu z bliskimi – zalety pracy w domu szczególnie dla rodziców.

Wydawać by się mogło, że nie ma większego rozpraszacza i pochłaniacza czasu niż własne dziecko. No dobrze, to się nie wydaje, dla zaangażowanego rodzica to po prostu fakt :). Jeśli jednak właściwie zorganizujesz sobie stanowisko pracy i określisz godziny, o czym piszemy tutaj, nie powinno to być problemem. W zamian masz szansę być zawsze, kiedy potrzeba, nie tylko w domu. Skoro praca zdalna wiąże się najczęściej z elastycznymi godzinami pracy, odebranie dziecka z przedszkola (epidemia kiedyś się skończy) nie będzie nigdy problemem. 

Jak widać zalet, z punktu widzenia praktyka który od lat pracuje zdalnie, dostrzegam całkiem sporo. Jest też jednak całkiem sporo zagrożeń i niedogodności. Wady i zalety pracy w domu na szczęście się jednak nie równoważą. 

Samodyscyplina – wada pracy zdalnej czy szansa na rozwinięcie kompetencji?

Już dawno zapewne rzuciło Ci się w oczy, że w tym na wskroś subiektywnym poradniku nie znajdziesz wyważonej opinii :). Tak, praca zdalna a szczególnie same jej początki, wymagają wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków. Jedna z zalet pracy zdalnej, czyli brak szefa nad głową, może być przekleństwem. Nikt Cię nie kontroluje – jednak z drugiej strony nikt nie motywuje. W początkowym okresie możesz mieć problem z prokrastynacją i odpowiednim planowaniem. Czy jednak przypadkiem nie jest tak z każdą dziedziną życia? Z czasem wypracujesz własny system prowadzenia projektów. 

Konieczność zorganizowania zdalnego stanowiska pracy – wada pracy zdalnej w ograniczonych przestrzeniach.

Jeśli jesteś zdalnym pracownikiem, zatrudnionym w tym trybie i jednego pracodawcy, to on ostatecznie zobowiązany jest ponieść koszty zapewnienia Ci odpowiedniego sprzętu. Freelancer musi zadbać o to we własnym zakresie. Mamy tu więc koszty. Ale nie tylko. Nie każdy mieszka w domu lub apartamencie dość dużym, żeby wydzielić sobie w nim przeznaczony jedynie do pracy gabinet. Zestawiając wady i zalety pracy w domu dochodzimy więc do jednej z najbardziej uciążliwych przeszkód, zwłaszcza dla rodzin, z uwagi na …

Pomieszanie pracy z życiem osobistym – wada pracy zdalnej której trudno uniknąć.

Wszystkie zasady pracy zdalnej mają na celu uniknięcie tej pułapki. Jeśli nie oddzielisz efektywnie życia osobistego od pracy w efekcie nigdy nie wyjdziesz z pracy. To dlatego radzę, żeby wyznaczyć sobie godziny, ubierać się i zachowywać jak w pracy, trzymać pewnych rytuałów. Nawet najbardziej wymyślne triki nie odgradzają jednak przestrzeni zawodowej i osobistej tak skutecznie, jak drzwi biura i należy o tym pamiętać. Najtrudniej jest w tym względzie oczywiście tym, którzy żyją z rodziną. Praca zdalna wymaga od członków rodziny zrozumienia i uznania wiążących się z nią ograniczeń.

Przeszkadzajki w pracy zdalnej – wada dla każdego poza mistrzem zen.

Nie ma mocnych na portale newsowe, przekąski, ten bałagan, który po prostu trzeba posprzątać dokładnie w tym momencie, kiedy należałoby się wziąć za projekt. Sam nigdy nie stosowałem  zabiegów typu blokowanie stron czy społecznościówek, nie mogę więc wypowiedzieć się co do ich skuteczności. Są tacy, którzy twierdzą, że to pomaga. Ja mogę powiedzieć, że przy odpowiedniej dozie determinacji, przy dobrze zorganizowanym stanowisku pracy, w przemyślanym systemie i określonych godzinach, łatwiej jest utrzymać koncentrację. I że pozytywne nawyki w tym względzie przyjdą z czasem.